• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Matematikte Başarıya Götüren 10 Adım

 

Matematikte Başarıya Götüren 10 Adım

 
 
 Her öğrencinin zeka türü birbirinden farklı olduğu gibi öğrenme stili de farklılık gösterir. Buna rağmen  derslerin özelliklerine göre ortak çalışma şekilleri oluşmaktadır.

  Bazı dersler öğrencilerin geneli tarafından kolay bulunup daha iyi anlaşılırken bazı dersler zor görülmektedir. Ne yazık ki Matematik dersi de öğrencilerin genel olarak zorlandığı derslerdendir. Olumsuz  ön yargı, öğrenilmiş çaresizlik(daha önce denedim olmadı), çalışmanın zor gelmesi, sadece dinleyerek yapılacak bir ders olmaması, doğru öğreten öğretmenle tanışmamış olmak, ÇALIŞMAMAK gibi etkenlerle Matematik öğrenciler için bir “Ruh Emici”ye dönüşmektedir.

  Peki tüm bu olumsuz düşüncelere ve deneyimlere rağmen bir öğrenci Matematik öğrenmek isterse(zorundaysa) bunu nasıl yapacak? Yıllardır masanın başına geçip bir testi tamamlamamış bu çocuk nasıl olacak da Yüceler Yücesi Matematik dersini öğrenecek? Hazırsan başlıyorum:

1) Seviyeni belirle!
Anlama ve soruları çözme düzeyin ne? Temel, orta, ileri hangi aşamadasın bunu sapta. 
 
2) Seviyene Göre Kaynaklarını Temin Et!

Hangi düzeydeysen ona uygun kaynak almalısın. Henüz konunun temeli olan  soruları çözemiyorken;  herkesin önerdiği, mutlaka çözmelisin dediği, 30 net garantili o kitapları almak fayda etmez. Aldığın kitabın sorularını çok hızlı ve doğru çözüyorsan, yeni şeyler öğretmiyorsa sen o kitaptan bir üst seviye daha zorunu almalısın demektir. Bu durumda elindeki kitabı bırak,  hırs yapma ve bitirmek zorundayım diye düşünme o kitabı bir arkadaşına hediye et ya da değiş tokuş yapmayı dene. MEB kaynaklarını takip et, kazanım testlerini, denemeleri mutlaka  çöz.
 
3) Defter, makas, yapıştırıcı, kalem al!

Temiz, daha önce kullanılmamış, açtığında seni mutlu edecek bir defter al. Farklı örnekleri, yapamadığın soruları, tekrar etmeni sağlayacak temel özellikleri içeren soruları kesip yapıştır ve notlar al. Böylece benzer sorular karşına çıktığında dönüp bakabilirsin, sınav öncesi çalışırken çok yardımcı olur, renkli kalemler ve kendi notların öğrendiklerini kalıcı kılmayı kolaylaştırır.
 
4) Rotanı Çiz!

Hangi saatler okuldasın, haftaiçi ve haftasonu ders çalışmaya ne kadar vakit ayırabilirsin, bu zamanın kaç saatini Matemetik dersine ayıracaksın belirle. İhtiyacına göre ve çalışma tarzına göre her gün belirli saat aralığında çalışabilirsin veya bir ay boyunca sadece Matematik çalışabilirsin. Çalışma tarzın senin tercihinine kalmış.  Eğer daha önce bir çalışma tarzı geliştirmediysen en verimlisini bulana kadar birkaç farklı yöntem deneyebilirsin. 
 
5) Sıralı Git Acele Etme!

Matematikte konular sıralıdır,  birbiriyle ilişkilidir o yüzden “Nereden başlasam?nasıl ilerlesem?” diye düşünmene gerek yok kitabın sırasını takip et! Bildiğin konuları hızlı geçip bilmediklerine daha çok zaman ayırabilirsin.
 
6) Konu Çalış!

Aç kitabı konuyu öğrenmek için çalış, özellikleri not al. Çözümlü örnekleri çöz. Konu anlatım videosunu aç, örnekleri durdurarak kendin çöz sonra devam ettir çözümlerini izle eksiklerini gör ve yanlışlarını düzelt. Konu çalışmak, konuyu kavramak çok önemli lütfen acele etme en zor soruları çözmeliyim diye düşünme kendine zaman ver.

7) Soru Çöz!

Soru çözmek; konuyu çalıştıktan sonra çözdüğünde  konuyu pekiştirmeni, eksik kalan öğrenilmemiş kısımları öğrenmeni sağlar. Konuyu biliyorsun ama unutmamak için tekrar etmen gerek, yine konu  ile ilgili test çözmek konuyu hatırlamanı ve kalıcı bir öğrenmeni sağlayacaktır. Çok zorlanıyorsan bazı bilgileri kalıcı hale getirmek için benzer soru tiplerinden 100 tane çözebilirsin, konuyu öğrendiysen ve yorumunu geliştirmek istiyorsan lütfen soru sayısına odaklanmadan farklı ve güzel sorular çözme kısmına geç. Soruları çözmek ilk zamanlar zor ve uzun gelebilir, pes etmeden devam etmelisin.


8) Yapamadığını Sor ve Öğren!

Öğrenme işinin can alıcı noktasındasın! Üstüne düşen her şeyi yaptın; konunu çalıştın, örnek sorular çözdün, soru bankasından  sorular çözdün..Sıra yapamadığın soruları, anlamadıklarını sormakta.. Bir arkadaşına sormakla başla, öğretmenine sor öğren. Mutlaka o soruyu bir kez daha kendin çöz, defterine yapıştırmaya hak kazanan bir soruysa sonradan bakabilmek için kes yapıştır!


9) İstikrarlı Ol!

Her işte başarılı olmanın şartı düzenli ve devamlı olabilmektir. Matematik dersine her hafta veya her gün belirli saatler ayırıp çalışır ve soru çözersen mutlaka yol alırsın! Bir çalışıp bir boşverirsen bu iş istediğin şekilde sonuçlanmayacaktır.


10) Destek Al!
Tüm bu çalışmalara rağmen olmuyorsa bire bir ders almalısın. Bire bir ders her seviye öğrenciye katkı sağlar, iyiysen daha iyi olursun. Kendine inan, başarını takdir et:)
Üyelik Girişi
HACI ÖZDEMİR VİDEO DERSLER
SINIFLARIN İŞLEYECEĞİ KONULAR-MÜFREDAT

 

Saat