• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
KONU ANLATIM VİDEOLARI

9.Sınıf Neden Önemli?

9.Sınıf Neden Önemli?

 
İlköğretim bitti ve yeni bir dönem başladı sizin için. "Ortaöğretim" yani LİSE :) Geçen yıl okulun en büyük sınıfı iken şimdi lisenin en küçük sınıfı olarak yepyeni bir ortama giriyorsunuz. Bu ortamda bocalamamak, daha kolay adapte olmak için yapacağınız en güzel iş derslerinize odaklanmak olacaktır. Gözlemlerime güvenerek söylüyorum ki okula  en kolay uyum sağlayan öğrenciler dersleriyle ciddi şekilde ilgilenenler oluyor:)

 Bazı öğrencilerin okulun ve çalışmanın  önemini anlamasına LGS yardımcı oldu. Bu sınav stresini yaşamak öğrencilere; dersi derste öğrenmenin, düzenli çalışmanın, soru çözmenin önemini zaten kavratıyor. Bazıları ise "oooohh be sınaav bitti!3 yıl kafaam rahaaat" moduna giriyor! Ki bu moddaki arkadaşlarıma tavsiyem anında çıkmaları..Bu sadece kendini kandırmak! Çünkü iyi bir lise hayatı geçirmeniz demek iyi bir üniversitede iyi bir bölüm okumanız demektir. Kaliteli geçirilen lise günleri size hayaliniz olan bölümü  altın tepside sunar :)
 
MEB sürekli müfredat değiştiriyor, ÖSYM ise sınav sistemini.. Sizin bu durumda yapabileceğiniz tek şey okulda gördüğünüz her dersi önemsemek ve çalışmak olmalı, çünkü yarın hangi konudan karşınıza ne çıkacağını bilmiyorsunuz!
 
9. Sınıf Neden Önemli?
 • Lise boyunca göreceğiniz derslerin başlangıcı olan konuları görüyorsunuz. Artık sarmal eğitim sistemini kullanıyoruz okullarda. Bu ne demek; Olasılık konusunun ilk kısmını 9.sınıfta devamını da parça parça diğer sınıflarda görüyorsunuz. Üçgenler konusunu 9. sınıfta dörtgenleri 10. sınıfta görüyorsunuz..Haliyle siz derslerin hatta konuların temellerini 9.sınıfta doğru atmazsanız devamında düzeltmeniz hiç de kolay olmayacaktır! Aksine siz 9. sınıfı önemser ve çok iyi anlayarak geçirirseniz bundan sonraki yıllar sizin için daha da kolay olacaktır.
 • Biliyorsunuz ilköğretimde sınıfta kalma diye bir durum söz konusu değilken lisede sınıfta kalma var ve bunun en fazla olduğu sınıf 9.sınıftır. Çünkü ilk kez bu kadar çok dersle karşılaşıyorsunuz. Bu da ders çalışmayan öğrencilerin kopmasına neden oluyor.
 • TYT-AYT sınav sisteminde TYT'nin tamamına yakını 9. sınıf müfredatından çıkmaktadır. Şimdi sınava girecek olan 12.sınıf öğrencilerine sorsanız "Keşke 9. sınıfta daha çok çalışsaydım, hiç temelim yok!" ya da "İyi ki 9.sınıfa çalışmışım zamanında, şimdi YGS konularım rahat tekrar yapıp soru çözüyorum:)" diyenler olarak ikiye ayrılır! Sizin 9. Sınıfta yaptığınız her çalışma yarınınıza yatırım olacak:)
 • Bir sınavdan çıktınız siz de . Ders çalışmak kolay değil, çok eğlenceli değil. Yani dersin başına oturduğunuz zaman "Allah'ım yaşasın ne bilgisayar oynuyorum ne müzik dinliyorum sadece ders çalışıyorum, arkadaşlarıma bak geziyorlar ne saçma ben ders çalışıyorum muhteşem!"demezsiniz. İşte bunu aylarca yıllarca biriktirip sonra yapmak yerine düzenli bir şekilde az az yapmak sizin alışkanlık kazanmanızı sağlayacaktır. Hem derslerinize hem kendinize zaman ayırmayı öğrenmelisiniz..
 • 9. sınıfta tüm dersleri eşit önemde görüyorsunuz ama daha sonra resmi olmayan bir bölüm seçme gerçekleşiyor. Şöyle ki sayısal bir sınıf istiyorsanız derslerinizde Fizik,Kimya,Biyoloji ve Matematik seçmeli dersler olarak yoğunlaşıyor. Eşit Ağırlık(TM)bölümündeyseniz Matematik, Dil ve Anlatım, Edebiyat, Tarih vb dersleri seçmeli ders olarak ekliyorlar. Haliyle siz 9. Sınıfta hangi derslerde daha başarılı olduğunuzu da görmüş oluyorsunuz. Bölüm seçmek neden önemli? Mühendis olmak isteyen bir öğrenci eşit ağırlık değil sayısal olmalı, hukuk isteyen bir öğrenci her ikisinde de olabilir ama eşit ağırlık daha mantıklıdır çünkü fen dersleriyle ilgisi yoktur..
 • Akademik olarak başarılı olmanız kendinize güveninizi de arttıracaktır:)
 
 Siz de öğrencisiniz sizin de sorumluluğunuz dersleriniz!..
Gün 24 saat uyumanız, ailenizle arkadaşlarınızla zaman geçirmeniz, okulunuz bunların hepsi 20 saati alsa günlük 4 saat var çalışabileceğiniz. Bu yüzden lütfen işin anlık olarak kolayına kaçmak yerine zor olanı yani dediklerimi yapın ve geleceğinizi daha kolay kazanın;)

9. Sınıfta Neler Yapmalısınız?
 1. Okula zamanında gelmelisiniz. Derse geç kalmak hem devamsızlık problemi yaşamanıza neden olur hem de konuyu kaçırmanıza. 
 2. Dersle ilgili araç gereçleriniz mutlaka yanınızda olmalı.
 3. Dersi derste öğrenmelisiniz. Öğretmeninizin 40 dakikada anlattığı bir dersi siz tek başınıza belki de saatler harcayarak anlayabilirsiniz. Bu yüzden öğretmeninizi aktif dinlemelisiniz. Not almalı, yapılan soruları incelemeli, soruları çözmeli ve yapamadığınızı anlamadığınızı mutlaka sormalısınız! Hem sizin sorduğunuz soru sayesinde birçok arkadaşınızın aklına takılan o kısım çözüme kavuşmuş olacaktır:)
 4. Evde de ayrıca ders çalışma defteri veya kağıtları bulundurun.
 5. Okuldan sonra her gün Matematik veya her gün Tarih çalışmak zorunda değilsiniz. Kolay olan o gün hangi dersiniz varsa eve gidince dinlendikten sonra o dersleri çalışmaktır. Matematikten Kümeler konusunu işlediniz. Açtınız defterinizi notlarınıza göz gezdirdiniz, çalışma defterinize okul defterinizdeki soruları yazın ve defterinize bakmadan çözün. Çözümünüzle defterinizdeki çözümü karşılaştırın, böylece yanlış yaptığınız yeri çok kolay şekilde görür ve doğrusunu öğrenirsiniz. Bunu bitirdikten sonra da konu ile ilgili sorular çözün. Sözel bir derse çalışırken de konu ile ilgili soruları yazıp siz cevaplayabilir veya özet çıkarabilirsiniz.
 6. Lisede her gün ödev verme mantığı yoktur. Bazı öğretmenler her ders ödev verirken bazıları hiç ödev vermez. Ama her ders sizin için ödev! Bu yüzden öğretmenlerinize danışarak konuları kavramanıza yardımcı olacak kaynaklar alın. Bunlar konu anlatımlı veya soru bankası şeklinde olabilir. Aldığınız kaynakları video çözümlü almanız sizin evde tek başınıza daha kolay çalışmanızı sağlayacaktır.
 7. Anlamadığınız veya anlamakta zorlandığınız derslere daha fazla zaman ayırın.
 8. Anlamadığınız veya zorlandığınız derslere çalışırken internetten video konu anlatımları ve soru çözümlerini izleyebilirsiniz. Bunların hemen ardından mutlaka soru çözmeli ve uygulama yapmalısınız.
 9. Derse katılmak, performans ödevlerini ve proje ödevlerini önemsemek sizin okul notlarınızı ciddi anlamda etkileyecektir. Okul puanı da üniversite sınavlarında  puanlara etki etmektedir.
 10. Tüm dersleriniz önemli ama Matematik ve Türkçenin apayrı önemi var. Matematiği iyi olan öğrenciler fen derslerinde zorlansa bile daha iyi sonuçlar elde ediyor. Türkçe de her zaman iyi öğrenilmesi gereken ana ders, üniversite sınavında da belirleyici rol aldıklarını görmekteyiz.
 11. Sınav haftaları olacak okulunuzda, bir güne en az 2 sınav gelecek ve bu 1 hafta aralıksız devam edecek. (Bazı okullarda 2 hafta sürmektedir. ) Eğer dersi derste öğrenmeyip düzenli çalışmadıysanız mecburen son dakika çalışacağınız dersi seçer diğerini elersiniz. Son dakika çalışabilirsiniz ama bunu her ders için yapmanız mümkün değil, ayrıca siz günü kurtarmak için değil geleceğiniz için o okuldasınız;)
 12. Düzenli ders çalışmayı öğreneceğiniz zaman dilimi 9.sınıf. Bu yüzden zor da gelse çalışın ve bunu alışkanlık haline getirin. 
 13. Kitap okumalısınız, bunu günde 30 dakika ile başlatın. Sevdiğiniz bir tarz mutlaka bulacaksınız! 
 14. Hem akademik hem sosyal başarı önemlidir. Kişisel gelişiminizi de olumlu etkiler. Okuldaki spor, kültür, sanatla ilgili faaliyetlere katılın. Okul dışında da imkanlarınız dahilinde kendinizi geliştirecek ve mutlu edecek hobilere zaman ayırın.
Bunları yaptığınız takdirde başarılı olacağınızı garanti ediyorum :) 
Üyelik Girişi
SINIFLARIN İŞLEYECEĞİ KONULAR-MÜFREDAT
Saat